Zalane mieszkanie, jakie kroki podjąć by osuszyć?

Zalanie mieszkania to stresująca sytuacja, z którą zmierzyć się muszą szczególnie właściciele mieszkań na parterze lub w przyziemiu. Niestety, czasami woda może dostać się do pomieszczeń, a jakim środkiem powinniśmy je osuszyć?

Przede wszystkim, po ustaleniu przyczyny zalania i usunięciu jej, należy jak najszybciej podjąć działania służące usunięciu wody. Najważniejsze jest usunięcie dużych ilości wody i zapobiegnięcie jej ewentualnemu zawilgoceniu ścian za pomocą odpowiednich narzędzi.

W pierwszej kolejności należy ugaszone źródło zalania. Zazwyczaj jest to zwykła guma do pralki, a może to być również mokry sufit. W tej sytuacji bardzo ważne jest również usunięcie wilgoci i usunięcie wszystkich struktur szczególnie wrażliwych na wilgoć, takich jak tapety lub umeblowanie.

Kiedy już pomieszczenia będą suche, trzeba skorzystać z następujących kroków:

1. Usuwanie pozostałości powodujących zalewanie np. Asfaltu lub betonu;
2. Odsysanie ze ścian lub podłogi wilgoci;
3. Uruchomienie silnych suszarek powietrza przeznaczonych do budynków mieszkalnych;
4. Uruchamianie specjalistycznych wentylatorów do odprowadzenia powietrza;
5. Wyposażenie mieszkania w potrzebne akcesoria grzewcze, aby szybko osuszyć i wysuszyć ściany oraz inne struktury mieszkaniowe;
6. Zastosowanie preparatów dezynfekujących i deodorizujacych – tego rodzaju chemikalia rozpuszczają formaldehyd, który jest gazem obecnym wewnątrz budynku po pewnym czasie wilgotnego poziomu;
7. Po całym procesie należy otrzymać profesjonalną ocenę dotyczac struktury wewnetrznego muru oraz innych materiałów budowlanych w celu określenia stanu mieszaniny po osuszeniu;
8. Na koniec naprawa ewentualnych szkód.

Zalałeś swoje mieszkanie i nie wiesz co robić? To wcale nie jest powód do paniki – oto kilka kroków, które możesz podjąć aby osuszyć i zabezpieczyć swoje mienie.

Po pierwsze, natychmiast zakręć zawory wody i wyłącz dopływ energii do instalacji elektrycznych. Następnie należy usunąć jak najwięcej wody, aby zmniejszyć straty. Wytnij dywany, przeżarz meble i inne rzeczy, które mogą pochłonąć dużo wilgoci. Jeśli masz kupione ubezpieczenie na twoje mienie to powinieneś go od razu skontaktować i poinformować o tym, że twoje mieszkanie jest zalane.

Gdy Twoje mienie jest już usuwane, to czas by naprawić usterkę, która spowodowała zalanie. Możliwe jest skorzystanie z usług specjalistów, aby sprawdzić system kanalizacyjny i odprowadzanie wody, ustalić źródło i je naprawić.

Gdy problem się skończy, nadszedł czas na dalsze działania. Należy wymienić uszkodzone sufity lub ściany, usunąć wilgoć pozostałą po zalaniu oraz ozonować pomieszczenia domu by się upewnić, że drobnoustroje takie jak grzyby czy pleśnie są usunięte. By to zrobić najlepiej wynająć profesjonalną firmę dezynfekcyjną.

Mamy nadzieję, że te dane Ci pomogły! Po każdej awarii typu „zalałem mieszkanie” bardzo ważne jest szybkie dostosowanie dalszych planów do naprawienia problemu, aby uniknąć dodatkowego uszkodzenia lub strat materialnych.

Mieszkanie może być zalane z różnych powodów. Czasem to gwałtowne deszcze, wichury lub coś innego, a czasami nasze własne błędy. Niezależnie od przyczyny, nie wolno nigdy zaniedbywać sytuacji i potrzeba podjąć szybkie działanie.

Pochodzenie wody jest pierwszym krokiem do rozwiązania problemu. Trzeba sprawdzić, czy to deszcz wpływa do środka z powodu uszkodzenia dachu lub fundamentów, czy też jest to woda z zatkanego zlewu. Jeśli źródło pochodzenia jest trudne do określenia lub jeśli jest ono ukryte, należy skontaktować się ze specjalistami od napraw kanalizacji i pomp by je ustalić.

Następnym krokiem jest usuwanie wody. Do tego można użyć odessania przelewowego lub odsyfania przez kanalizacje – oba sposoby muszą być realizowane razem z usuwaniem wody resztkowej i pozostawki. Po usunięciu wszelkich pokładów wody trzeba odgrzybić mieszkanie i stosować roztwory antyseptyczne celem dezynfekcji oraz osuszenia powietrza.

Następnie trzeba sprawdzić umeblowanie i podłogi – czasem są one mocno zniszczone przez zalanie. W takim przypadku warto skontaktować się ze specjalistami od renowacji i ocenić sytuację mając na celu odnalezienie najlepszych rozwiązań do naprawy lub przywrócenia mieszkania do stanu pierwotnego.

Zalane mieszkanie może sprawiać, że czujecie się bezbronni i bezradni, ale istnieją środki by szybko temu zaradzić. Szybka identyfikacja źródła pochodzenia wody i usunięcie jej równomiernym tempem oraz szybka dezinfeckja i osuszanie powietrza, to czynności które możemy wykonać sami bardzo szybko razem z pomocą osób trzecich, aby po każdym incydencie szybko wrócić do normalności.